T.K. STOPAŘI Kolín

URL oddílu
Oblast
Labsko-Sázavská oblast

Vznik Tábornického klubu Stopaři Kolín je datován k 16. září 1987, kdy byl založen jako pionýrský oddíl při 2.pionýrské skupině 2. základní školy v Kolíně.
Na začátku byla parta kamarádů, kteří se nechtěli smířit s tím, že skončili jako starší klučičí družina v jednom z kolínských oddílů a chtěli dále pokračovat v činnosti ve svém oddíle.
Po zamítnutém názvu Roveři, který byl na tu dobu moc cizí, byl vybrán název oddílu Stopaři, svými zakládajícími členy:  Fanas ,jakožto jediný dospělý a hlavní vedoucí a ostatní náctiletí Koko, Pizi, Pipi, Kesťa, Mech, Baterka, Fred, Delon, Skyslo, Kadajča
Ve stejném roce proběhl hned nábor dětí do 3 družin a zařizování první klubovny v ulici Na Petříně.

Činnost oddílu spočívala ve vedení schůzek v týdnu, kde se hrají hry a vyučují tábornické vědomosti, sportovním odpoledni jednou v týdnu a každých 14 dní v sobotu se konala výprava do okolí města. V letních měsících vyrážely družiny na družinovou třídenní výpravu se spaním pod širákem a na konci školního roku na celooddílovou výpravu.

V roce 1990 vyvrcholilo hledání tábořiště pro pořádání letních táborů a tak se po prozkoumání mnoha nevhodných lokalit Stopaři usídlili poblíž obce Vavřinec na Kutnohorsku, na místě nazvaném podle upraveného místního názvu Veverov, kde táboří dodnes.
Během léta 1990 byl na rovince u potoka Výrovka ve stínu olší vystavěn srub z krajinek a smrkových kuláčů se sedlovou střechou, skládající se z kuchyně, zásobáku a jídelny, včetně obyvatelného podkroví. První  14-ti denní  tábor proběhl v termínu  5 – 18.8.1990.
Ihned po obnovení činnosti České tábornické unie přecházejí Stopaři pod její křídla, a tak vzniká Tábornický klub Stopaři Kolín, pod oblastí Labsko – Sázavskou.

V dalších letech proběhl každoročně tábor začátkem srpna na 21 dnů, od roku 2004 do současné doby trvá tábor 17 dnů. Táborů se účastní 20 – 30 dětí školního věku.

V roce 2005 byla ukončena celoroční činnost oddílu a od této doby se vedení soustředí převážně na přípravu letního tábora, udržování táborové základny a jiné aktivity v partě kamarádů.

Za dobu celoroční činnosti se v oddíle vystřídaly tyto družiny: Jezdci, Bizoni, Hříbata, Lvíčata, Amazonky, Vlci, Medvědi, Bobři, Delfínci, Veverky, Druidi, Nezmaři, Žížaly, Kamzíci, Aligátoři, Jestřábi, Jeleni, Svišti.
Oddílem za ta dlouhá léta prošli členové s těmito přezdívkami: Milord, Pipi, Bohy, Brzo, Kryšot, Hurvajs, Mech, Čepec, Ketty, Cvrček, Skřítek, Sněhurka, Fáfa, Flája, Rambik, Zimka, Podkan, Blonďa, Šotek, Címa, Bedřich, Stoupa, Kadajča, Jehla, Vápno, Kemo, Breberčák, Hraboš, Klíště, Malina, Bizon, Jelen, Komár, Jerry, Brácha, Pank, Motyka, Mařena, Koko, Kesťa, Buchtík, Delon, Šíša, Mike, Fanas, Junior, Henry, Skrbla, Veverčák, Márty, Prcek, Mišutka, Arna, Betty, Kukátko, Pizi, Mlok, Žabák, Mišel, Šíma, Milda, Myška, Mejla, Morče, Motajda, Had, Sokol, Orel, Silák, Šuhaj, Pichlík, Grázlik, Pinki, Béčko, Jacki, Sirka, Skála, Janet, Slovajda, Piškůtek, Fred, Tatarka, Princezna, Siroh, Baterka, Kulíšek, Šéf, Jouda, Pípák, Skyslo, Štěpka, Tesla, Týrák, Barel, Makina, Dandy, Motýl, Hadí muž, Jura, Mentel, Majda, Řízek, Pendrek, Suri, Nezmarka, Slimák, Ája …… a další.

V roce 2018 byla na Veverově srovnána se zemí stará stavba, která byla těžce poškozena při podzimní vichřici a během jara a léta se na místě vlastnoručně s pomocí kamarádů vystavěl nový srub, jehož součástí je již také nářaďovník sloužící jako sklad táborového vybavení.

Za dobu činnosti prošly naším klubem stovky dětí jak během celoroční činnosti, tak na táborech. Stejně tak prošlo oddílem mnoho desítek vedoucích a instruktorů, někteří jen na pár let, jiní na desetiletí. Jediným zakládajícím členem, který je v klubu stále jako vedoucí je Kadajča.

V současnosti se mimo táborové činnosti schází spousta kamarádů, kteří se poznali a vyrostli v našem oddíle a znají se i desítky let, kdy pořádají různé akce, jakými jsou mimo jiné vandry, vodáctví, cyklistika, lyžování, oslavy, svatby a další, i se svými rodinami a dětmi.

50.025487, 15.348589