T.K. MYŠÁCI České Budějovice

Oblast
Jihočeská oblast

Založení Myšáků předchází příchod svobody i obnovení ČTU. Při ZŠ Máj 1 v roce 1989 Křižák a Pa zakládají Myšáky jako přírodovědný kroužek. Připojení k ČTU následuje záhy.
Kromě přírody se Myšáci zajímají i o historii. První letní tábor roku 1991, který vedla Jacek, přenesl děti z osady Čtverland do středověku cechů. Historii navštěvujeme až do současnosti, podívali jsme se do doby kamenné, k Májům, na rody Zlaté stezky a do starého Řecka.

V divoké době se divoce střídají i vedoucí: po Jitce Brynychů a Břéťovi přebírá vedení Vlaďka Mrvová. Po ní Šmáťa s Klokanem, kteří se vlastně neodloučí už nikdy jak od Myšáků, tak sami od sebe. Pak vedení oddílu putuje do rukou Havrana, Matouše a Hanky.
Z Máje prchají Myšáci do bývalého cvičiště mezi sídlišti Máj a Vltava, pak dál do školky v Centru Cassiopeia, kde sídlí s Tábority. Myšáci se chvíli schází i v Arpidě, aby divoká 90. léta zakončili v roce 1998 v klubovnách ČTU na Dlouhé louce. Tam se schází dodnes.
Přístav v době změn najdou na břehu Vltavy, na Myšárně, kousek od Dívčího Kamene. Srub postavili roku 1992 a ten sloužil mnoha generacím celé čtvrtstoletí. Dokud spolu s nimi nenarazil na kapitalismus.

Stejně jako klubovna se o rok později ustálí i vedení oddílu. S Frantyškem jej tvoří Jiřin Jarkovský a Vlaďka Kroupová (Zemanová), současný hlavní vedoucí a hospodářka.

Třetí dekádu existence se pravidelně scházíme v klubovnách, jednou měsíčně jedeme na výpravu. A o prázdninách na tábor. Kolem pětadvaceti dětí se kromě historie podívá do fantasie (jako zaklínači nebo hobiti; do říše, která od soumraku do úsvitu patří démonům; do ztraceného světa; na Zemi obrostlou trifidy; do světů Eragona, noční hlídky, hvězdné brány či do doby 10.000 let po Kristu), na divoký západ (prožít zlatou horečku či se jen vydat na západ!), na moře (na velikou zámořskou plavbu, za dědictvím kapitána Herona či skončit jako trosečníci) nebo za dobrodružstvím (s Asterixem a Obelixem; s Indiana Jonesem hledat Chrám času; a objet svět za 80 dní).

48.97427, 14.458636