V nenápadném suterénním prostoru v Košířích má klubovnu v současnosti jeden z největších tábornických klubů České tábornické unie, oblasti Praha, Modrý kruh. A tam se schází týden co týden, měsíc co měsíc vedoucí a děti oddílu Bílí Delfíni, ROJ a Svišti, aby společně trávili svůj volný čas. Modrý kruh v roce 2015 oslavil padesáté výročí vzniku, a ačkoliv se klubovna za tu dobu několikrát přestěhovala, generace dětí a vedoucích se vystřídaly, oddíly zanikly a znovu vznikly, společné cíle a hodnoty se nemění.
V Košířích to začalo...
Původně byl Modrý kruh klučičí oddíl. To bylo v roce 1965. Během následujících let pak vznikly oddíly Bílí Delfíni, Svišti a ROJ. V polovině 70. let se z těchto čtyř tábornických oddílů stala 23. Pionýrská skupina pohraničníka Soukupa, která měla klubovnu v ulici V Břízkách. Po listopadových událostech roku 1989 se oddíly (tehdy již existovaly jenom tři z nich) rozhodly ukončit svou činnost v rámci Pionýra a vstoupit do obnovené České tábornické unie. Volba padla na tuto organizaci zejména pro sympatii k myšlenkám lesní moudrosti a trampingu. Tábornický klub si zvolil jméno po historicky prvním, v té době již zaniklém, oddílu Modrý kruh. Modrý kruh začínal v Košířích a v roce 2015 se do Košíř opět vrátil - kruh se uzavřel.
První tábor ve Vlčí jámě se konal v létě 1977. Táborová základna uprostřed lesů České Kanady stojí na dně bývalého rybníka. První tábory tak trávili účastníci v holínkách po kotníky v blátě, v noci byla zima jako, no jako v Kanadě. A z vlastnoručně stlučených stanových podsad lezly hřebíky, které spolehlivě ničily nejen nafukovací matrace. V polní kuchyni kraloval kuchař se svou chlebovou pochoutkou - plátek chleba mezi dvěma krajíci chleba. Vlčí jáma byla divoká a nespoutaná, a přesto nebo právě proto jsme si ji zamilovali a jezdíme tam na tábory dodnes - na základně není elektřina, stále se vaří na kamnech na dřevo. Loukou protéká ledový potok, při mytí můžeme trénovat svoji otužilost. Dnes už poskytuje základna větší komfort než v začátcích – v roce 2010 postavený nový srub (financovaný z darů rodičů, přátel oddílů a vedoucích a postavený částečně vlastními silami) a podsadové stany vyrobené truhlářem nabízí veškeré pohodlí, o kterém se prvním účastníkům snad ani nesnilo. K tomu jsme v roce 2014 postavili novou umývárku (na tu starou spadl shnilý dub a rozbil ji) s možností zatopit v koupelnových válcích.
Kam se kutálí Modrý kruh?
Oddíly Modrého kruhu organizují v duchu nejlepších tradic volnočasové aktivity hlavně pro děti školního věku v oblasti turistiky, tábornictví a ochrany přírody. Ale to hlavní, co oddíly dětem přináší, je možnost být součástí skupiny a vytvořit si pevná přátelství, zažít neopakovatelné zážitky a posouvat své hranice, prožít si úspěch, ale také se umět vyrovnat s neúspěchem a naučit se z něj, uvědomovat si hodnotu sebe, ostatních lidí, zvířat i věcí a to je dnes nedocenitelná příprava do života.