Jakožto zástupce České tábornické unie v představenstvu České rady dětí a mládeže, mám možnost prosazovat zájmy ČTU nejenom na půdě naší republiky. V představenstvu mám možnost vidět věci více komplexně, zasahovat do dění tak, jak si myslím, že je v našem nejlepším zájmu a především – přinášet vám informace z první ruky o tom, co se děje nejen u nás jakožto v ČTU a vně hranic republiky, ale i to, co se děje vně hranic celé Evropské unie a nejenom českých organizací pracujících s dětmi a mládeží.
Je tomu už nějaký měsíc, který s vaší důvěrou zasedám v představenstvu, dovolte mi tedy vás více obeznámit s tím, co se vlastně děje, za vaší podpory. Začněme tím nejdůležitějším – konferencí, která sdružila více jak stovku zástupců nejenom představenstvech rad dětí a mládeže, ale i dalších organizací pracující s mladou generací – generací naší budoucnosti.
Od 14. května do 16. května letošního roku jsme se sešli v European Youth Centru ve Štrasburku ve Francii. Akce nesla název ‚Confidence In Tomorrow – Shaping democracy and human rights together with young people‘ (Důvěra v zítřek – Formování demokracie a lidských práv společně s mladými lidmi). Program byl nabitý od rána do večera, ale co bylo hlavním výstupem celé akce bylo to, co my, zástupci generace budoucnosti, chceme nejen po Radě Evropy. Cílem bylo vyslyšet potřeby a názory ze všech možných nejen evropských zemí a posléze s nimi pracovat. Už jenom to, že máme možnost mít hlas, který je slyšet, je krůčkem k takové demokracii, jakou si přejeme mít a udržet.
A co tedy bylo náplní této akce? Vezmu vás průběhem nabitého programu, který celý probíhal v angličtině a francouzštině.
14. května – dopoledne
První dopoledne jsme měli věnované představení velkých osobností nejen European Youth Departmentu, ale také jsme se seznámili s prostředím centra. Vytyčili jsme si body, kterých bychom společnou diskuzí chtěli dosáhnout a zorientovali se v tom, jak budou diskuzní okruhy probíhat. Předem jsme si zvolili určitá témata, která se nás nejvíce dotýkají a která nás zajímají.
Nutno podotknout, že celá akce se nesla na pilířích Reykjavických principech demokracie.
14. května – odpoledne
Rozdělili jsme se do pracovních skupiny, ve kterých jsme navzájem sdíleli naše zkušenosti, ideje a návrhy, jak více otevřít prostor mladým lidem. Jak vytvářet zdravé prostředí – ať už přírodní či společenské – pro rozvoj dětí, podporu jejich názorů a přání.
14. května – večer
Večer jsme strávili v Palais de l’Europe (Palác Evropy), kde sídlí Rada Evropy, na slavnostní večeři s vyslanci a velvyslanci nejen evropských zemí ve Štrasburku. Sdíleli s námi zkušenosti, předávali kontakty a nechali nás nahlédnout pod roušku diplomacie.
15. května – dopoledne + odpoledne
Středeční dopoledne jsme opět strávili v pracovních skupinách na různé tematické okruhy – já konkrétně ve skupině, která debatovala o přístupu ke kvalitnímu vzdělávání. Na těchto pracovních skupinách bylo nejzajímavější zjistit, jaké jsou podmínky v různých zemích nejen po Evropě. Debatovali jsme o tom, jaké hlavní pilíře by mělo kvalitní vzdělání obsahovat a jak takového vzdělání docílit, aby bylo dostupné všem bez rozdílu.
16. května
Celý poslední den jsme věnovali debatě s ministry zahraničních věcí z různých zemí. Debata byla ve stejném duchu jako celá akce, tedy co můžou konkrétně ministři zahraničních věcí udělat pro generaci budoucnosti, jak mohou napomoci k růstu zájmu o kvalitní životní podmínky, kvalitní přístup k informacím a kvalitní způsob trávení volného času dětí. Mít možnost jednat o takovýchto záležitostech přímo s lidmi, u kterých je vidět zájem a moc s tím něco udělat, mě naplňovalo radostí a pýchou, že společnost se vyvíjí tím správným směrem.
Vzhledem k tomu, že byla tato konference vedená záměrně v době 75. výročí Rady Evropy, nemohly nás minout jeho oslavy. Uplynulých posledních pár produktivních dnů jsme tak zakončili slavností v Opéra national du Rhin. Poslechly jsme si proslovy vážených osobností a na závěr jsme si poslechli dechberoucí orchestru.
Jaký tedy závěr vyplynul ze všech debat a rokování? Mimo jiné, že se zas o trochu více na evropské půdě ví o České radě dětí a mládeže a České tábornické unii, vytvoření mnoha kontaktů s podobně smýšlejícími organizacemi napříč nejen Evropou, byly vyslechnuty hlasy napříč všemi tématy, které mládež, děti a lidi s nimi pracujícími v současné době trápí.
Nyní můžeme již jen čekat, jak s tímto na evropské půdě a primárně Rada Evropy naloží.
Bylo mi ctí reprezentovat naši organizaci, kterou mnoho z nás považuje za svoje bezpečné místo, za svojí srdcovou záležitost, na tak důležité akci, jako byla tato ve Francii. Pevně věřím, že jsem svoji roli plnila zodpovědně, k uspokojení vás všech a kdo ví – třeba někdo z nás jednou uspořádá spřátelený tábor na Islandu, protože já vám ty kontakty, přátelé, seženu. 😊
Dominika ‚Domiša‘ Petrusová
členka představenstva ČRDM za ČTU
náčelnice T.O.Tasajen